Комісією з питань координації євроатлантичної інтеграції був схвалений проєкт адаптованої річної програми Україна-НАТО, який буде представлено у Брюсселі вже у середу, 29 листопада.
Про це повідомляє урядовий портал ввечері 28 листопада.
В Кабінеті міністрів пояснюють, що адаптована Річна національна програма (аРНП) — це підготовка України до членства в НАТО. Головною метою аРНП є підвищення обороноздатності України як майбутнього союзника Північноатлантичного альянсу.
– Адаптована РНП є максимально стислою та практичною, сфокусованою на реформах у секторі безпеки і оборони. У сфері демократичних трансформацій чітко зафіксовано посилання на завдання, які Україна виконує на шляху європейської інтеграції, – пояснила Ольга Стефанішина, голова Комісії з питань координації євроатлантичної інтеграції України, віцепрем’єр-міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України.
У проєкті програми передбачено п’ять базових розділів:
політичні та економічні питання;
оборонні та військові питання;
ресурсні питання;
питання безпеки;
правові питання.
Стосовно політичних реформ, то йдеться про трансформацію держуправління, підвищення прозорості та сприяння інклюзивному політичному процесу.
В Кабінеті міністрів запевняють, що аРНП є “скоординовано та гармонізованою” з реформами, які передбачені для початку переговорів про вступ з Євросоюзом, рекомендаціями G7, Міжнародного валютного фонду (МВФ), Ради Європи, Організації економічного співробітництва та розвитку й інших партнерів.
Зазначається, що протягом 2024 року програма буде зосереджена на посиленні оборонних спроможностей України через розвиток систем планування, управління та контролю. Зміни відбуватимуться через впровадження “стандартів і найкращих практик” НАТО.
На яких напрямках сконцентруються
В Комісії з питань координації євроатлантичної інтеграції також назвали ключові напрямки, на яких будуть зосереджувати зусилля:
ефективний демократичний цивільний контроль над силами безпеки та оборони;
забезпечення доброчесності, прозорості, підзвітності у секторі безпеки та оборони;
трансформація оборонної політики та планування;
модернізація систем управління та контролю;
удосконалення системи стратегічних комунікацій;
цифрова трансформація, кібербезпека, інформаційна безпека та обмін інформацією;
трансформація оборонної промисловості та впровадження сучасних технологій;
управління ресурсами;
розширення можливостей у сфері реабілітації та реінтеграції ветеранів/ветеранок війни.
Очікується, що наступним кроком буде презентація аРНП країнам-членам НАТО у Брюсселі 29 листопада, під час засідання Ради Україна-НАТО на рівні міністрів закордонних справ.
Нагадаємо, за підсумками Саміту НАТО у Вільнюсі у липні 2023 року лідери держав-членів Альянсу домовились про відмову від Плану дій щодо членства в НАТО.
Натомість, прогрес України у впровадженні реформ, необхідних для членства в НАТО, регулярно відстежуватимуть через прогрес у індикаторах виконання аРНП.
Україна запропонувала перейти від практики щорічного звітування з виконання аРНП до постійних консультацій зі стороною НАТО щодо реалізації програми в межах роботи Ради Україна-НАТО.