Вчені з Інституту науки Вейцмана в Ізраїлі під час дослідження показали, що сльози жінок містять хімічні речовини, які блокують агресію у чоловіків.
За словами дослідників, відомо, що агресія у гризунів-самців блокується при запаху сліз самок. Це приклад соціальної хемосигналізації – процесу, який поширений у тварин, але менш зрозумілий у людей.
Як проходило дослідження
Щоб визначити, чи справляють сльози такий самий ефект на людей, дослідники піддали групу чоловіків впливу або жіночих емоційних сліз, або фізіологічного розчину, поки вони грали в гру.
Гра була розроблена так, щоб викликати агресивну поведінку щодо іншого гравця, який, на думку його суперника, шахраював.
– Якби у нього була можливість, він міг би помститися нечесному гравцеві, змусивши його втратити гроші. При цьому чоловіки не знали, що вони нюхають і не могли відрізнити сльози від фізіологічного розчину, – пояснили вчені.
Що показали результати
У підсумку з’ясувалося, що агресивна поведінка, спрямована на помсту, під час гри знизилася більш ніж на 40% після того, як чоловіки понюхали емоційні сльози жінок.
Під час повторення на МРТ-сканері функціональна візуалізація виявила дві ділянки мозку, пов’язані з агресією, префронтальну кору і передню острівцеву частку, які ставали активнішими, коли чоловіків провокували під час гри, і знижували активність у тих самих ситуаціях, коли чоловіки нюхали сльози.
Висновок учених
Таким чином вчені дійшли висновку, що виявлення зв’язку між сльозами, активністю мозку та агресивною поведінкою означає, що соціальна хемосигналізація є чинником людської агресії, а не просто тваринною цікавістю.
– Ми виявили, що, як і в мишей, людські сльози містять хімічний сигнал, який блокує агресію самців. Це суперечить уявленню про те, що емоційні сльози притаманні лише людині, – додають автори експерименту.