У FT розповіли, як Україна може отримати заморожені активи РФ

У FT розповіли, як Україна може отримати заморожені активи РФ

Минулого року близько 260 мільярдів євро активів центрального банку РФ було заморожено в країнах G7, ЄС та Австралії. Ці кошти можуть бути сплачені Україні як аванс перед репараціями.

Про це повідомляє Financial Times.

Зазначено, що Вашингтон публічно не підтримав конфіскацію заморожених активів, але аргументував це в приватному порядку. В одному з нещодавніх дискусійних документів G7, підготовлених офіційними особами США, це було названо “контрзаходом”, дозволеним міжнародним правом, який би “спонукав Росію припинити агресію”.

Згідно з документом, такий крок вважатиметься легітимною відповіддю на незаконне вторгнення Росії в Україну, якщо його здійснять держави, які “постраждали” та “особливо постраждали” від агресії. Це може включати союзників України, які фінансували її економіку та армію під час війни.

Американські посадовці припустили, що заарештовані активи можуть бути виплачені Україні траншами, наприклад, через Світовий банк або Європейський банк реконструкції та розвитку. Це розглядається як “аванс” перед компенсацією Україні, яку Росія в кінцевому підсумку повинна буде сплатити за свою агресію відповідно до міжнародного права.

FT вказує, що ідея конфіскації російських суверенних активів є юридично небезпечною. Однак адвокати стверджують, що така конфіскація в цьому випадку може бути виправдана міжнародним правом як справедливий засіб, що змусить Росію компенсувати Україні збитки, завдані війною.

– Це відкриває величезні можливості. Ми витратили майже два роки, продираючись крізь юридичні хащі, і тепер можемо почати обмірковувати можливості, які можуть бути доступні. Якщо це спрацює, то гроші, які стоять на кону – 300 мільярдів доларів – змінять правила гри для України, – каже Філіп Зеліков, колишній високопоставлений американський дипломат, який зараз працює в Стенфордському університеті.

Водночас частина експертів виступають проти того, щоб передати конфісковані активи РФ Україні.

Інгрід Бранк, професор міжнародного права в юридичній школі Вандербільта, стверджує, що контрзаходи не є методом отримання компенсації, а покликані підштовхнути державу-правопорушника до виконання своїх зобов’язань.

– Багатьом країнам було завдано шкоди багатьма речами, які порушували міжнародне право, але ми не пропонуємо конфісковувати валютні резерви. Це найбільш недоторканні види активів у світовій фінансовій системі, – сказала вона.

Раніше британське видання Financial Times писало, що в останні тижні чиновники Великої сімки (G7) активізували переговори щодо використання $300 млрд заморожених російських активів.

Читайте також


Потреби України у зовнішньому фінансуванні на 2024-й зменшили на $3,7 млрд – Марченко


Прокрутка до верху