Україна здатна мобілізувати до 500 тис. осіб, які можуть значно змінити ситуацію на фронті.
Про це в ефірі національного телемарафону Єдині новини заявив військовий аналітик, екскомандир роти-батальйону Айдар Євген Дикий.
Його запитали про те, наскільки реально мобілізувати 450-500 тис. осіб, про що під час пресконференції заявив президент Володимир Зеленський.
На думку Дикого, таку кількість є абсолютно реальним мобілізувати.
– Це достатньо скромна заявка від військового командування. Річ у тім, щоб зрозуміти цю цифру, то… ну, я, наприклад, не володію секретною інформацією Генштабу. Але ми всі володіємо достатньою інформацією про те, як відбувається мобілізація у наших ворогів. І є дуже проста, залізобетонна логіка війни, яка полягає в тому, що для того, щоб воювати набагато меншими силами, ніж у ворога, треба мати на покоління технологічну перевагу, – сказав він.
Прикладом для цього є розквартирування американських Збройних сил в Афганістані, зазначив Дикий. Разом з тим, він визнав, що в російсько-українській війні немає такої різниці у технологічній перевазі, при чому в обидвох сторін.
– Ми мусимо розуміти, що ми маємо виставляти на фронт співставну з ними кількість бійців. Це сувора реальність, від якої ми нікуди не дінемось. Тому, оця цифра в 500 тис. поповнення ЗСУ, то це, я б сказав, мінімальна потреба, – сказав він.
Окремим питанням Євген Дикий відзначає питання пропускної здатності мобілізаційної системи в Україні.
– Скільки ми здатні пропустити одночасно? Я гадаю, що вона наразі менша, ніж вказане число, але тут ми маємо величезний досвід, як за допомогою цивільної частини нашого суспільства допомогти армії здолати оцей бар’єр. Якщо у Росії мобілізаційна система це виключно державний апарат, то ми можемо включитись та допомогти на всіх рівнях, оскільки це і матеріальні проблеми, і проблема забезпечення, і проблема де зосередити, – пояснив він.
Військовий аналітик вважає, що за підтримки цивільного суспільства, подолання усіх цих проблем може стати реальним.
– Якщо ми здатні набрати ці півмільйона людей за зиму на весну, то ми можемо повністю змінити ситуацію на фронті, – сказав він.
Зміни у мобілізації
Дикий пояснив, що під пропускною здатністю мобілізаційних органів держвлади мається, в першу чергу, можливість забезпечити бійця та пройти шлях “від повістки до фронту”, включно із навчанням, тренуванням та іншими особливостями.
– Це процес який займає 3-4 місяці, це дуже суворо. В ідеалі б це займало пів року. Я думаю нам треба шукати щось середнє між цими цифрами, – пояснив він.
Він визнав, що майже ніхто в суспільстві не зрадіє великій мобілізації, але “всі інші сценарії для нас значно гірші”.
– Якщо ми мобілізуємо зараз півмільйони людей, то в підсумку ми втратимо менше людей, – пояснив він.
Разом з тим, Євген Дикий наголошує, що мають бути визначені граничні терміни військової служби, щоб “людина не купувала квиток в один кінець”.
– Поки що демобілізуватись можна або через цвинтар, або через ампутацію, – каже він.
Військовий аналітик вважає, що у Верховній Раді має бути змінено законодавство, яке б не дозволяло тим військовозобов’язаним, які сьогодні живуть в відносно мирних містах, ігнорувати ставання на облік у військкоматах.
– А вибір має бути, що ти йдеш воювати на 2-3 роки, але знаєш, що потім тебе замінять. А потім той, хто прожив у тебе за спиною, прийде тобі на заміну, скільки б не тривала ця війна. Або альтернатива – ти йдеш на 3 чи 5 років йдеш до тюрми, тоді це буде абсолютно вибір для пересічних людей, – сказав він.
Питання комплектації
Також Євген Дикий каже, що держава зможе забезпечити українців, які мобілізуються.
– Базова комплектація піхотинця – це все ж таки не танк на кожного, – пояснив він.
Разом з тим, впевнений, що автоматів Калашникова, з якими українці відбили першу навалу на початку 2022 року, вистачить.
– Все західне (зброя від країн-партнерів України, – Ред.) приїхало значно пізніше, – сказав він.
Дикий наголосив, що не усі з мобілізованих півмільйони можуть опинитись на фронті.
– На одного солдата на нулі приходить 11 військовослужбовців (в межах армії, але не на передових позиціях, – Ред.). Щоб один “Джон Рембо” десь там крушив росіян, то 11 інших військовослужбовців забезпечує всі коліщатка оцієї машини, яка називається армія. Боєць на нулі – це верхівка айсберга, – наголосив він.
Він визнав, що в Україні під час російсько-української повномасштабної війни, цей еквівалент складає від 3-5 військових, які забезпечують одну людину на передових позиціях фронту.
Нагадаємо, раніше президент Володимир Зеленський заявив, що військове керівництво України планує мобілізацію від 450 тис. до 500 тис. осіб.
Головні тези з пресконференції Володимира Зеленського у текстовому та відеоформаті можна переглянути на Фактах ICTV.