Спецпроєкт «Коріння»: Антон Вельбой про різьблення по дереву на Слобожанщині

Спецпроєкт «Коріння»: Антон Вельбой про різьблення по дереву на Слобожанщині

Нематеріальна культурна спадщина: національні традиції, обряди, святкування,  кухня, виконавські мистецтва, мова як носій живої спадщини, традиційні ремесла — це наші культурні коди, які передається від покоління до покоління.  І саме вони формують нашу  ідентичність. 

«Коріння» — спільний спецпроєкт Міністерства культури та інформаційної політики з Marie Claire.Мета проєкту — познайомити читачів з розмаїттям живoї спадщини через наших героїв та героїнь, які розповідають про нематеріальну спадщину певного регіону, з яким мають генетичний зв’язок. Їхні виразні образи транслюють додаткові сенси.

Антон Вельбой про різьблення по дереву на Слобожанщині

Амбасадор традиції

Антон Вельбой, сценічний псевдонім ANTON VELBOI — український співак, композитор, автор пісень, учасник шоу «X-Фактор».

Генетичний зв‘язок

Антон народився у селі Грунь Охтирського району Сумської області в родині сільських музикантів. Мати закінчила клас фортепіано, батько грав на гітарі на весіллях. Слобожанщина — історичний і географічний український край, який об’єднує Східну Слобожанщину (Білгородщину, Курщину, Воронежчину) та Українську Слобідщину — східні райони сучасної України (Харківщину, південь Сумщини, північну Луганщину та північну Донеччину).

Історія

Різьблення по дереву — це мистецтво створення різноманітних дерев’яних виробів, таких як ложки, тарілки, прикрас, предметів побуту в будинку і багато інших.

Мистецтво різьблення по дереву має багатий історичний шлях. Художнім різьбленням славилися стародавні слов’яни ще в XI столітті. Протягом XVIII–XIX століть різьблення досягло свого найвищого розвитку в Україні, зокрема в регіоні Слобожанщини.

Традиційні орнаменти та мотиви, такі як геометричні фігури, рослинні орнаменти та зображення тварин, стали невід’ємною частиною художнього різьблення по дереву. Ці орнаменти не лише декорували дерев’яні вироби, але й надавали їм символічного значення та глибокого змісту, відображаючи специфіку регіону та національну спадщину.

Поза створенням окремих виробів, різьблення також використовувалося для оздоблення будівельних деталей, таких як одвірки, балки, наличники та віконниці. Це надавало будівлям особливий та неповторний характер.

Мистецтво різьблення по дереву виявлялося не лише в прикрасах для дому, але й в предметах господарського призначення, таких як скрині, столи, ліжка, полички та мисники. Кожен з цих виробів ставав своєрідним шедевром, витвором мистецтва, відображаючи уважність до деталей та майстерність виконання.

Ножі, долота різних форм і розмірів, молотки, киянки, різці та ще багато інших інструментів для різьблення по дереву, які використовує майстер у створенні  складних рельєфів, орнаментів та об’ємних фігур на поверхні дерева.

«Я з батьківщини великого письменника Остапа Вишні, який писав усмішки. Та не тільки за це я люблю своє село. Цінності створені попередніми поколіннями, несуть в собі основу культури нації, її самобутність і унікальність. Ці знання повинні зберігатися і постійно транслюватися, щоб ми знали — хто ми, звідки і куди ми прийшли. Сьогодні задля збереження національної пам’яті нам необхідно не тільки зберігати культурну спадщину, а й відновлювати її. Долучайся, вивчай, пишайся та бережи свою історію», – Антон Вельбой.

Креативним партнером проєкту виступила незалежна контент-агенція SLAY agency. Партнером локації виступив Національний музей народної архітектури та побуту України. До створення образу героя долучився український бренд Etnodim.

Фото: Владислав Томік

Макіяж: Анна Жадко

Стиль: Софія Нестеренко

Креативна команда: Поліна Геращенко, Дар’я Лучинкіна, Дар‘я Цикунова (МКІП), Валентина Лазарченко, Катерина Євсікова (SLAY agency).

Читайте також: СПЕЦПРОЄКТ «КОРІННЯ»: ЄВГЕН ФІЛАТОВ (THE MANEKEN) ПРО ВЕСІЛЬНУ ОБРЯДОВІСТЬ ПІВДЕННО-СХІДНОЇ УКРАЇНИ 

Прокрутка до верху