Скандал на кордоні через нові правила ввезення гуманітарки: що відомо, реакція митниці та міністерства

Скандал на кордоні через нові правила ввезення гуманітарки: що відомо, реакція митниці та міністерства

Із 1 грудня в Україні запрацювала Автоматизована система реєстрації гуманітарної допомоги. Не обійшлося і без скандалів: деякі волонтери зіткнулися з труднощами при перетині кордону та збоями в роботі нової системи.

Що відомо про скандал через нові правила ввезення гуманітарки в Україну, реакцію митників та Міністерства соцполітики – далі в матеріалі.

Труднощі із ввезенням гумдопомоги

Уряд передбачив перехідний період до 1 квітня 2024 року, протягом якого можна подавати як електронні, так і паперові декларації під час ввезення допомоги.

Однак із 1 грудня, згідно з оновленими правилами, отримувач гуманітарки має обов’язково зареєструватися в Єдиному реєстрі отримувачів гумдопомоги. Після цього йому присвоюється номер, який у подальшому слід вносити до декларацій.

З 1 грудня в реєстр можна потрапити після реєстрації на сайті нової автоматизованої системи.

Схоже, у волонтерів через ці оновлення виникли проблеми на кордоні.

Досвідом ввезення гуманітарки в ніч на 1 грудня поділилася волонтерка Олена Новікова. За її словами, дівчат-волонтерок, які везли автомобіль для ЗСУ, не пропускали на митниці через відсутність номера в Реєстрі.

Новікова уточнила, що електронна система не працювала, видавала помилку, і зареєструватися посеред ночі не вдалося. А зв’язок на митниці був не найкращий.

Волонтерка стверджує, що працівники митниці при цьому “влаштували справжній пресінг дівчатам, довели до сліз, змушували скоріше надати код”. Зрештою митники змусили залишити автомобіль, а дівчата, які його везли, добиралися додому своїми силами.

Тепер, за словами Новікової, є 5 днів, щоб забрати автомобіль із території митниці, оформивши його за новими правилами.

Про труднощі та збої повідомляли й інші волонтери.

Реакція митниці

У пресслужбі Львівської митниці зазначили, що “автомобіль, переміщуваний волонтерами для ЗСУ, працівники митниці не вилучали і не конфісковували”.

За даними митниці, 1 грудня, близько 01:15, в пункт пропуску Грушів – Будомєж на вʼїзд в Україну прибув автомобіль Mitsubishi L200.

Водійка авто та її пасажирка хотіли оформити його як гуманітарну допомогу.

– Під час проходження митного контролю громадянки надали… техпаспорт на автомобіль, “підтвердження” від отримувача гуманітарної допомоги – БФ Інтернаціональний легіон допомоги та декларацію про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою, – йдеться в заяві.

Однак під час перевірки з’ясувалося, що частина документів втратила юридичну силу з 00:00 1 грудня, оскільки набув чинності новий порядок пропуску гуманітарки.

А благодійна організація-отримувач не була внесена в Єдиний реєстр отримувачів гуманітарної допомоги, “як того вимагає законодавство”.

У зв’язку з цим митники зможуть оформити авто як гуманітарку “після здійснення реєстрації в Автоматизованій системі реєстрації гуманітарної допомоги”.

Виконуючий обов‘язки начальника Львівської митниці Андрій Кузнік особисто поспілкувався з учасниками ситуації, після чого волонтерка Олена Новікова подякувала “за реагування”.

Реакція Міністерства соцполітики

Ситуацію прокоментувала міністр соціальної політики України Оксана Жолнович в ефірі телемарафону Єдині новини.

За її словами, проблема з ввезенням авто дійсно виникла через те, що в реєстрі немає організації, на яку ввозили гумдопомогу.

– Волонтерки везли авто, але їх організація не була зареєстрована як отримувач гуманітарної допомоги. Відповідно при перетині кордону вони не змогли вказати унікальний номер у реєстрі, оскільки його просто не було. Вони в той момент намагалися зареєструвати цю організацію в реєстрі, але жодна з цих волонтерок не була керівником організації. Дії від імені організації неуповноважена особа робити не може. Відповідно в них виник збій, і вони не змогли внести таку організацію в реєстр, – пояснила Жолнович.

Міністр додала, що автомобіль 5 днів залишатиметься на митниці для того, “щоб владнати всі формальності”. Вона висловила впевненість, що “це питання буде вирішено”.

Жолнович уточнила, керівник організації-отримувача гуманітарки може делегувати заповнення декларацій уповноваженій особі. Але спершу потрібно зареєструвати таку організацію. Після цього керівник може вказати до 5 осіб, яким делегує право заповнювати і підписувати декларації.

Ввезення гуманітарки з 1 грудня: що потрібно знати

Для ввезення гуманітарної допомоги в Україну з 1 грудня потрібно знати кілька ключових правил:

1️. Всі організації, які ввозять гуманітарку, мають обов’язково бути в Реєстрі отримувачів гуманітарної допомоги та отримати там номер. Раніше в реєстр вносили за рішенням робочої групи при Мінсоцполітики. А з 1 грудня потрапити в реєстр можна після реєстрації за допомогою кваліфікованого електронного підпису (КЕП) на сайті Автоматизованої системи реєстрації гумдопомоги.

2. Зареєструватися може керівник чи уповноважена особа організації.

3. Якщо організація відсутня в реєстрі, вона немає законних підстав ввозити гуманітарку.

4. Якщо в реєстр намагається зайти неуповноважена особа, система видасть помилку.

5. Зареєструватися потрібно лише один раз. Після цього номер із реєстру слід вказувати у всіх деклараціях, зокрема в паперовій. Якщо йдеться про електронну декларацію, дані підтягнуться автоматично в новій Автоматизованій системі (на митниці потрібно буде назвати лише номер вантажу).

6. Тим, хто поки користується паперовими деклараціями, потрібно використовувати її оновленому форму.

7. Всі отримувачі гуманітарки повинні будуть подати звіт у систему про цільове використання допомоги, яку завезли з 1 грудня.

Отримувачами вважаються юридичні особи – фонди чи громадські організації. Крім того, на час воєнного стану до отримувачів віднесено всі військові адміністрації, а також військові частини.

Читайте також


Нові правила ввезення гуманітарки: що відомо та чому волонтери закликають їх відкласти


Прокрутка до верху