МОЗ у межах Всеукраїнської програми ментального здоров’я Ти як? доручило психологам розробити загальні рекомендації і поради батькам. А вже вони повинні розповісти своїй дитині, як підтримати друга чи подругу, які переживають втрату.
Спочатку декілька щирих висловів, які покажуть, що вашій доньці чи сину не байдуже, з яким горем стикнулися їхні друзі.
Як підібрати слова підтримки
“Мені дуже шкода”, “Ми завжди пам’ятатимемо твого батька/твою маму…” або просто: “Я не знаю, як підібрати слова, щоб підтримати тебе”.
Не варто ставити зайвих запитань, бо вони можуть ранити. Але дуже важливо вислухати друга/подругу. Можливо, він захоче розказати щось особисте про близьку людину. Але не варто підганяти, може просто помовчати разом, тримаючи його за руку.
Іноді людина вийде зі ступору, якщо її запитають “Чи можна тебе обійняти?”. І обнімуть.
Не треба зважати на те, що друг чи подруга дратуються через дрібниці, зляться, грублять. Варто зрозуміти – зараз їм важко впоратися зі своїми почуттями, і відчай інколи проявляється саме так.
Не потрібно нав’язувати свою компанію, якщо друг чи подруга хоче побути наодинці. Але у жодному разі не ігноруйте цю людину, не відсторонюйтесь.
Не треба стишувати голос чи припиняти розмову, коли входить людина, яка пережила втрату. Вона може подумати, що говорять про неї поза спиною і образитися.
Важливо просто бути поруч, щоб ваш друг чи подруга знали, вони у цю важку хвилину можуть розраховувати на вашу увагу й допомогу.
Можна навіть відверто запитати: “Як я можу тобі допомогти?” Але тоді вже обов’язково треба докласти зусиль, щоб це зробити.
Джерело: Центр громадського здоров’я