Останнім часом у Міністерстві оборони заговорили про можливість призову до лав ЗСУ придатних до військової служби українців, які перебувають за кордоном.
Що відомо про намір держави повернути громадян призовного віку та чи реально призвати чоловіків з-за кордону – у матеріалі Фактів ICTV.
В Україні готують новий законопроєкт щодо мобілізації
Очікується, що новий законопроєкт про мобілізацію, рекрутинг і проходження служби зареєструють наприкінці грудня.
Він, зокрема, міститиме зміни щодо звільнення зі служби, ротації та права на відстрочку.
У чорновому варіанті законопроєкту є й пункт про військовий облік українців призовного віку, які перебувають за кордоном.
Що кажуть у Міноборони
Нещодавно глава Міноборони України Рустем Умєров в інтерв’ю WELT TV заявив про намір наступного року призвати на військову службу чоловіків, які проживають за кордоном.
За його словами, українці у віці 25-60 років, які наразі перебувають у Німеччині та інших країнах, 2024 року мають з’явитися до призовних пунктів ЗСУ, інакше до них будуть застосовані санкції.
Згодом начальник управління преси та інформації Міноборони Іларіон Павлюк зазначив, що наразі жодних обговорень механізмів призову до лав ЗСУ з-за кордону немає.
Павлюк наголосив, що йшлося про рекрутинг і необхідність донести до українців за кордоном важливість їх приєднання до лав ЗСУ.
На тлі підготовки закону пролунала заява президента України Володимира Зеленського про те, що Генштаб ЗСУ запропонував під час Ставки призвати додатково до 500 тис. осіб.
Скільки громадян призовного віку виїхали з України
За даними Держприкордонслужби, за добу з України по всій ділянці західного кордону виїжджають близько 6 тис. чоловіків призовного віку.
При цьому серед тих, хто виїжджає, найбільше водіїв вантажних перевезень, людей, які супроводжують осіб з інвалідністю, а також самих осіб з інвалідністю, багатодітних чоловіків та тих, хто виховує трьох і більше дітей.
Як стверджує австрійське видання Exxpress із посиланням на дані Євростату, у 27 державах-членах ЄС, а також у Швейцарії, Ліхтенштейні й Норвегії перебувають 650 тис. українських чоловіків, які підпадають під призов за віком. Однак ці дані не вказують, скільки з цих чоловіків виїхали з України легально.
Чи можуть повернути чоловіків з-за кордону – відповідь юристів
Юрист Ростислав Кравець вказує, що немає механізму повернення військовозобов’язаних з-за кордону.
– Ні, це неможливо. Ідея повернути чоловіків, які виїхали, не має ні логічного, ні юридичного сенсу, – сказав він у коментарі Фактам ICTV.
За словами Кравця, якщо людина в’їхала на територію іншої країни, більш того, попросила притулку, то немає законних підстав для її примусового повернення.
Такої думки притримується й адвокат, юрист Ario Law Firm Антон Діденко. Раніше у коментарі Фактам ICTV він пояснював, що після того як особа потрапляє під юрисдикцію іншої держави (тобто проживає там), вона автоматично перебуває у правовому полі цієї країни.
Відповідно, органи влади України чи її консульські установи не зможуть жодним чином автоматично повертати чоловіків з-за кордону і тим більше навряд чи зможуть це робити масово.