Понад 500 загиблих та розстріли в шаховому порядку: як Буча пережила окупацію

Понад 500 загиблих та розстріли в шаховому порядку: як Буча пережила окупацію

31 березня – друга річниця звільнення Бучі Київської області від російських загарбників.

До цього дня міський голова Бучі Анатолій Федорук в інтерв’ю Фактам ICTV розповів, скільки місцевих мешканців загинуло під час окупації, яких збитків зазнало місто та як відбувається відновлення життя у громаді.

Скільки людей загинуло під час окупації Бучі

Загалом під час окупації Бучі загинуло 509 цивільних осіб. Це чоловіки, жінки та діти. Наразі 73 особи знаходяться у полоні.

– Рідні точно знають, в яких місцях вони знаходяться, але вони (полонені, – Ред.) не підпадають під міжнародні конвенції, в обмін не йдуть, Росія не визнає їх полоненими, – розповідає Федорук.

Крім того 62 людини зникли безвісти. За два роки вдалося ідентифікувати 12 осіб.

Згідно офіційної статистики, до повномасштабного вторгнення у місті проживало 53 тис. осіб, під час окупації Бучі там знаходилось 2-2,5 тис. жителів.

– Фактично у шаховому порядку розстріли, звірства. Тим, хто вижили поталанило вижити. Не випадково ми говоримо, що 31 березня – це другий день народження для тих, хто вижив, – говорить Федорук.

Окупанти взяли місто в заручники

Практично кожен будинок, кожне помешкання, кожен соціальний об’єкт у Бучі були окуповані, а мешканці опинилися в заручниках.

– Це обмежувало наші Збройні сили для того, щоб накрити росіян тут. Я думаю, росіяни розуміли цю технологію фактично терористів – взяли місто в заручники. А відтак і знущались, ґвалтували, вбивали мирних жителів, – каже міський голова.

Як відбувалося звільнення Бучі

Відступ росіян з Бучі, який розпочався 27-28 березня, відбувався під натиском наших Збройних Сил. Про це свідчили і розмови самих окупантів між собою: “Как бы уйти отсюда в первую волну”.

За словами Федорука, ворог розумів, якщо лишиться у Бучі, то приречений “побачити Київ і померти”.

– І в ці три дні фактично і відбувався відступ. З однієї лише вулиці Вокзальна нарахували 178 одиниць техніки, яка виходила. Фактично всі вулички, провулки були насичені їхньою технікою і військами. Ну, а відступали вони у чотири напрямки, і наші Збройні Сили уже за населеними пунктами їх накривали. Вночі ми бачили яскраву заграву від того, як працюють Збройні Сили України, – згадує мер Бучі.

Збитки від окупації міста

За офіційними підрахунками, які є неточними, громаді під час окупації було завдано збитків у розмірі понад $1,5 млрд. Пошкоджень зазнали більш ніж 4 тис. об’єктів житлової, соціальної і критичної інфраструктури різної форми власності. Наразі вже 80% того, що зруйнували росіяни, відновили за різними програмами.

– І тут варто робити акценти не лише на міжнародній допомозі, яку ми отримуємо точково по тому чи іншому об’єкту, а варто робити акцент на наших платниках податків, які фактично дали можливість за кілька місяців вийти на виконання бюджету, місцевого, обласного, державного, – говорить Федорук.

Він зазначив, що проводилась спільна робота для того, аби повернути громадян у місто. На сьогодні майже 90% громадян, які перебували у різних куточках як України, так і світу, повернулися в громаду.

Крім того, наразі там проживає понад 10 тис. внутрішньо переміщених осіб – для них Буча стала другою домівкою.

Роль донорів у відновленні Бучі

Для відбудови громади після загарбників залучались як державні кошти (40%), так і місцевий та обласний бюджети (40%). 20% вливань йшло ззовні, від міжнародних донорських організацій, фізичних і юридичних структур.

– Ми з самого початку не ставили собі за мету створювати якісь фонди – звертатись, що перерахуйте, – каже Федорук.

Зокрема, тим, хто бажав допомогти, надавали перелік об’єктів, був створений відповідний реєстр. Тобто кожен за своїми можливостями міг посприяту відбудові громади.

– Так відбудовувались школи, так відбудовувались садочки. Так в деяких моментах відбудовувався приватний житловий сектор. От, як приклад, фонд Говарда Баффета взяв частину будинків по вулиці Вокзальна – це 11 будинків побудував з нуля. 118 будинків у цілому на цій вулиці довелось відновлювати за рахунок коштів місцевого бюджету і обласного. Для того, щоб до першої річниці передати громадянам помешкання, – додає Анатолій Федорук.

У планах у поточному році завершити відбудову Бучі. Однак, за словами мера міста, це стане цілком можливим, якщо не буде нових прильотів та нових руйнацій. Крім того, є три багатоквартирні будинки, які не підлягають відновленню, і їх потрібно будувати з нуля. А за рік, на жаль, це зробити не вийде.

Дивіться також


Одним з перших зайшов до Бучі: історія польського військового кореспондента


Прокрутка до верху