Японія змінить правила експорту зброї, щоб опосередковано допомогти Україні

Японія змінить правила експорту зброї, щоб опосередковано допомогти Україні

У п’ятницю, 22 грудня, Японія послабила суворі правила поставок оборонного устаткування в спробі зміцнити зв’язки в галузі безпеки з країнами-однодумцями та стимулювати розвиток відповідних внутрішніх галузей промисловості за рахунок експорту зброї та боєприпасів.

Як зазначає японське видання Kyodo, це стало першою серйозною зміною в системі експорту зброї Японії з 2014 року, коли країна скасувала політику ембарго на постачання зброї, яку проводили відповідно до Конституції, що відкидає війну.

Цей крок з боку Токіо відбувається на тлі дедалі жорсткіших умов безпеки через геополітичну напруженість у відносинах з Китаєм, Росією і Північною Кореєю.

Згідно зі зміненими Трьома принципами передання оборонного обладнання та технологій і керівництва щодо їхнього застосування, уряд Японії дозволяє постачати зброю, вироблену в Японії за іноземною ліцензією, включно з готовими виробами й компонентами, до країни, в якій розташований ліцензіат.

У результаті перегляду Японія вирішила поставити Сполученим Штатам керовані ракети класу земля-повітря від ЗРК Patriot, вироблені всередині країни за ліцензією американських фірм.

Перегляд також дозволяє країні продавати частини зброї, якщо компоненти самі собою не є смертельними, наприклад, двигуни для винищувачів, і постачати оборонне обладнання країнам, які захищаються від вторгнень, що порушують міжнародне право, наприклад Україні.

Однак надання продукції, розробленої спільно з міжнародними партнерами, третім країнам ще не затверджене, оскільки правлячі партії Японії не змогли домовитися з цього питання, що спричинило невизначеність щодо спільного проєкту з розроблення винищувачів із Великою Британією та Італією.

Kyodo зазначає, що хоч Японія, як і раніше, не може експортувати смертоносну зброю до країн, де сталися збройні напади, вона може надати Україні непряму підтримку, поставляючи боєприпаси західним країнам, які надають Києву військову допомогу з моменту початку російського вторгнення в лютому 2022 року.

У нових Трьох принципах йдеться про те, що експорт оборонного обладнання і технологій є “ключовим інструментом політики для забезпечення миру і стабільності, особливо в Індо-Тихоокеанському регіоні, для стримування односторонніх змін статус-кво за допомогою сили” і необхідний для створення “бажаного середовища безпеки”.

Пізніше прем’єр-міністр Фуміо Кісіда заявив журналістам, що не станеться жодних фундаментальних змін у тому, що Японія є “миролюбною нацією”, додавши, що товари будуть піддаватися “суворій перевірці” перед експортом.

За даними японського Міністерства оборони, на озброєнні Сил самооборони Японії перебуває 79 одиниць іноземної ліцензійної продукції, зокрема 32 – зі США і 47 – із семи інших країн.

Раніше Японія могла постачати тільки компоненти ліцензованої в США оборонної продукції. Тепер вона може експортувати не тільки компоненти, а й готові вироби за запитом тієї країни, з якої отримано ліцензію на виробництво.

На початку цього місяця Ліберально-демократична партія Кісіди та її молодший партнер по коаліції, партія Комейто, запропонували пом’якшити ці правила. Серед правлячих партій і сьогодні триває обговорення подальшого перегляду правил.

Оскільки Японія, Велика Британія та Італія мають намір спільно розробити винищувач нового покоління до 2035 року, адміністрація Кісіди намагається зняти заборону на експорт продуктів спільної розробки в інші країни.

Сторони намагаються дійти згоди наступного року, хоча партія Комейто, як і раніше, обережно ставиться до заохочення експорту зброї. Уряд заявив, що хоче, щоб вони дійшли згоди з цього питання до кінця лютого.

Читайте також


Японія надасть Україні $4,5 млрд на відновлення – прем’єр-міністр


Прокрутка до верху