Отруєння важкими металами можуть являти собою загрозу для життя. При невчасному виявленні та затримці з початком лікування, вони завдають незворотної шкоди здоров’ю.
Токсикологи Клівлендської клініки в США вважаються провідними фахівцями з лікування отруєнь важкими металами, вони детально розказують, що це за отруєння, чим вони небезпечні і як їх лікують.
Які метали називають важкими
Найпоширенішими токсичними металами, за визначенням токсикологів, є:
свинець;
миш’як;
кадмій;
талій.
Як можна ненавмисно отруїтися важкими металами
Важкі метали – природні хімічні речовини, людина щодня з ними стикається. Але їхні великі кількості здатні викликати важкі отруєння.
Джерелом важких металів може бути питна вода зі старих систем водопостачання, робота з фарбами або пестицидами, морська риба чи водорості, які накопичують, зокрема, миш’як.
Довготривалий вплив інтенсивного сигаретного диму несе загрозу отруєння кадмієм.
Небезпека важких металів полягає ще й у тому, що вони можуть потрапляти в організм з їжею чи водою, через вдихання парів чи аерозолів, їх може поглинати навіть шкіра.
За останні 20 років кількість випадкових, ненавмисних отруєнь важкими металами суттєво зменшилася завдяки обізнаності та профілактичним заходам.
Як виявити отруєння важкими металами
Ознаки та симптоми різняться для кожного типу металу та мають різний ступінь тяжкості залежно від органів, які зазнали впливу.
Симптоми можуть включати:
біль у животі;
лихоманку або знижена температура тіла;
зневоднення;
діарею;
відчуття слабкості;
нудоту або блювання;
першіння в горлі;
оніміння або відчуття поколювання в руках і ногах.
Разом з перерахованими симптомами, які здебільшого вказують на незначні перевищення допустимих рівнів важких металів, що потрапили в організм, є й симптоми, що вимагають негайного звернення за спеціалізованою медичною допомогою.
Серед них:
аритмія;
втрата пам’яті;
утруднене дихання.
Будь-яке зволікання з лікарською швидкою допомогою, може викликати стрімке ураження нирок і печінки.
Якщо ви знаєте, що зазнали впливу важких металів і відчуваєте зазначені симптоми, негайно викликайте швидку.
Виявлення та видалення важкого металу з організму дозволить запобігти виникненню небезпечних для життя станів
Що виводить з організму важкі метали
Лікар у першу чергу промиє шлунок. Зазвичай призначають хелатоутворюючі препарати для зв’язування важких металів і їхнє виведення з організму через сечу.
При нирковій недостатності не обійтися без рятівного гемодіалізу.
Хоча, як зазначають токсикологи Клівлендської клініки, деякі метали, як-от кадмій, практично неможливо остаточно вивести з організму. Стосовно цього металу тривають дослідження.
Джерело: Cleveland Clinic