Польща та Україна домовилися про розблокування кордонів між країнами.
Про це йдеться в повідомленні Міністерства розвитку громад територій та інфраструктури (Мінвідновлення) після переговорів із Мінінфраструктури Польщі.
Зазначається, що сторона погодили необхідний для цього план дій.
– Мінвідновлення спільно з новим керівництвом Міністерства інфраструктури Польщі погодили план дій для розблокування кордону, – ідеться в повідомленні.
22 грудня відбулася зустріч заступників міністра розвитку громад, територій та інфраструктури України Сергія Деркача та Юрія Васькова з новим заступником міністра інфраструктури Польщі Павелом Ганцажем. Зустріч стала продовженням домовленостей на рівні віцепрем’єр-міністра з питань відбудови Олександра Кубракова та міністра інфраструктури Польщі Даріуша Клімчака від 20 грудня.
Київ і Варшава досягли розуміння щодо компромісних рішень та їхньої реалізації.
Очікується, що наступним етапом стануть переговори на рівні Міністерства інфраструктури Польщі та протестувальників.
– На третій день після призначення привітали в Києві нового заступника міністра інфраструктури Павела Ганцажа. Спільно ми фіналізували план дій для розблокування кордону. Узгодили протокол з єдиною позицією міністерств. Про цю зустріч домовилися в середу Олександр Кубраков і міністр інфраструктури Польщі Даріуш Клімчак, – повідомив на своїй сторінці у Facebook Сергій Деркач.
За його словами, українська сторона запропонувала те, на що готова Польща, щоб розблокувати пункти пропуску. При цьому, угода про лібералізацію вантажних перевезень – принципова і не обговорюється зараз.
Усунути причину протестів
Після зустрічі представників урядів України та Польщі 20 грудня, на сайті Мінфраструктури Польщі повідомлялося, що головною темою зустрічі був протест польських перевізників на кордоні.
Зазначалося, що міністр Клімчак сповнений рішучості розібратися в ситуації і планує розробити механізм невідкладних дій, які дадуть змогу усунути причину протестів у спільних переговорах з Україною.
Крім того, Варшава передала Києву вимоги, отримані від протестувальників.
У них йшлося про:
вдосконалення Україною механізму перетину кордону вантажними автомобілями, які використовують українську систему електронної черги,
виключення з обов’язку реєстрації в цій системі порожніх транспортних засобів, що повертаються з України,
виключення з цієї системи перевізників ЄС, зокрема польських перевізників, на зазначених ними пунктах перетину кордону.
Як альтернативу може бути запроваджено принцип взаємності щодо терміну перебування транспортних засобів ЄС в Україні та українських ТЗ в ЄС.
Блокада кордону
Нагадаємо, перевізники з Польщі розпочали блокаду ПП Ягодин – Дорогуськ, Краковець – Корчова та Рава-Руська – Хребенне 6 листопада.
Уже 22 листопада до протесту приєдналася організація Oszukana Wieś, яка заблокувала ПП Шегині – Медика.
Поза блокадою залишилися тільки пункти для пропуску порожнього транспорту і пункти для малотоннажних автомобілів.
Протестувальники вимагали скасування запровадженого Євросоюзом транспортного безвізу з Україною.
Джерела: Ministerstwo Infrastruktury, Сергій Деркач, Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури України