Чи можна їсти мед при цукровому діабеті

Чи можна їсти мед при цукровому діабеті

Про користь і шкоду бджолиного меду ведеться безліч наукових суперечок і проводяться медичні дослідження, але досі однозначної відповіді на питання, чи можна вживати мед при цукровому діабеті не існує. Про те, яку думку дотримується традиційна медицина, розповіла лікарка, дієтолог-ендокринолог Катерина Толстікова.

Натуральний мед, який виробляють бджоли, містить велику кількість корисних речовин: амінокислоти, вітаміни, мінерали, ферменти та антиоксиданти. Часто виробники й навіть дієтологи представляють його як кориснішу альтернативу цукру. Але слід пам’ятати, що мед, власне, теж цукор. Проте його смакові якості вищі, ніж у простого цукрового піску, тому завжди є ризик з’їсти меду більше, ніж потрібно. Особливо уважно до вживання меду слід поставитися людям, у яких діагностовано цукровий діабет.

Користь меду для організму

Мед має безліч корисних властивостей:

антиоксидантну дію на весь організм;
протигрибкові властивості та, за деякими даними, поводиться як природний антибіотик;
знімає біль у горлі при застуді;
містить фолієву кислоту, яка зміцнює нервову систему й тонізує організм;
багатий на хром, який покращує стан волосся і шкірних покривів, а також посилює дію інсуліну, що виробляється підшлунковою залозою;
збільшує еластичність стінок судин;
загоює рани;
покращує обмін речовин;
зменшує побічну дію ліків, що знижують цукор у крові.

Слід пам’ятати, що ці корисні властивості притаманні лише натуральному меду, зібраному в екологічно чистих умовах. Штучний продукт, а також мед, отриманий шляхом підгодовування бджіл різними сиропами, нічим не відрізняються від звичайного цукру.

Ще один важливий момент: мед не може замінити лікарські препарати, оскільки концентрація корисних речовин у ньому невелика. Тому, на думку лікаря, мед повинен застосовуватися лише як корисна складова раціону харчування та у розумних кількостях, як і будь-який інший продукт.

Ризики вживання меду при цукровому діабеті

Хоча мед і є природним продуктом, все ж таки є сумішшю фруктози і глюкози, тому для його засвоєння організмом необхідний інсулін. А у людей, які страждають на цукровий діабет, цього гормону недостатньо. Тому діабетикам потрібно вводити мед у раціон поступово та контролювати рівень глюкози в крові.

При цукровому діабеті 1-го типу (важча форма захворювання) від вживання меду краще відмовитися. Але якщо лікар дозволяє спробувати ввести його до раціону, їсти мед можна не частіше від одного-двох разів на тиждень і не більше від однієї чайної ложки на добу, розділивши її на два-три прийоми.

Доза інсуліну для компенсації розраховується так, що одна чайна ложка меду умовно вважається за 0,5 хлібної одиниці.

Більшість ендокринологів схиляються до думки, що при цукровому діабеті 2-го типу мед їсти можна. Водночас, важливо дотримуватися помірності. Одна столова ложка на день, яку краще поділити на кілька разів, шкоди не завдасть.

Щоби мед при діабеті приносив лише користь, потрібно дотримуватися кількох правил:

купуйте лише натуральний мед у перевірених бджолярів;
не перевищуйте добову та разову норми споживання меду;
не їжте мед разом з іншими вуглеводами (фруктами, кашами та хлібом);
враховуйте калорійність меду, оскільки контроль маси тіла дуже важливий підтримки організму при діабеті;
віддавайте перевагу травневому меду (акацієвому), тому що в ньому фруктози більше, ніж глюкози, та уникайте меду з соняшнику – це найсолодший мед із найбільшим вмістом глюкози.

У будь-якому разі, перш ніж ввести мед у свій раціон, порадьтеся зі своїм лікарем, наголошує Катерина Толстікова.

Читайте також


Чи можна їсти домашній сир при цукровому діабеті – відповідь ендокринолога


Прокрутка до верху