3 головних міфи про сучасну алергію

3 головних міфи про сучасну алергію

Від якого алергену найбільше страждають українці? Чи правда, що алергія не лікується? На ці та інші питання відповіла лікар-алерголог Анастасія Левченко, спростувавши популярні міфи про алергію.

Анастасія Левченко, лікар-алерголог, кандидатка медичних наук, членкиня Європейської академії алергології, співзасновниця клініки імунології та алергології AirDOC

Міф №1: Алергію неможливо точно діагностувати

Науковці стверджують, що у світі існує понад 20 000 алергенів. Тож не дивно, що багато з нас хоча б раз за життя відчували прояви алергічних реакцій на продукти, домашній пил, пилок дерев та трав, шерсть тварин чи інші подразники. Кількість алергенів, відомих науці, щороку зростає.

Сучасна медицина для діагностики алергії використовує велику кількість досліджень та аналізів. З метою виявити подразник, який викликає негативну реакцію, лікар-алерголог клініки імунології та алергології AirDOC порекомендує вам зробити алергопроби. Найпростіший варіант – це прік-тести, коли на шкіру пацієнта наносять невелику кількість алергену. Прік-тестування – чудовий метод діагностики для виявлення подразників, що спричиняють алергічний риніт, бронхіальну астму та харчову алергію. Тестування триває не більше 15 хвилин і майже безболісне. Діагностика проводиться за допомогою введення невеликої кількості алергенів у верхній шар шкіри. Якщо проба позитивна – на шкірі з’явиться реакція у вигляді почервоніння, свербежу, набряку.

Також до методів сучасної діагностики належить ALEX2-тест або алергологічний паспорт. Він надає загальну картину чутливості на 295 алергенів. Інший вид діагностики, патч-тестування, використовують для визначення контактної алергії – алергічних висипів на шкірі. Також у певних випадках може використовуватись інноваційний метод аналізу на алергени ImmunoCAP. Це молекулярна діагностика алергії. Вона визначає не тільки алерген, але й чутливість організму до відповідних молекул білка цього алергену.

Міф №2: Алергія – це невиліковна хвороба

Сучасні лікарі навчились лікувати алергію, а також вміють добре її контролювати. Доведено, що алергія у кожного унікальна. Втім, більшість ліків від алергії просто маскують ваші симптоми.

Люди страждають від алергії багато років, бо вчасно не звертаються до алергологів за допомогою, не намагаються встановити причину алергії, не знають, на який алерген мають реакцію. Лікарі клініки AirDOC знайдуть, до чого чутливий саме ваш організм, А потім складуть індивідуальний план лікування. Такий підхід сформує толерантність організму саме до вашого профілю алергенів. Наприклад, щоб влітку не реагувати на подразники та алергени, людина, яка має підтверджену реакцію на пилок, певні квіти чи грибок альтернарія, має взимку пройти курс імунотерапії.

Для когось це буде новиною, але один з основних методів лікування алергії – АСІТ-терапія – практикується в Україні майже 50 років. Алерген-специфічна імунотерапія або АСІТ – це доказово визнаний метод лікування алергічних захворювань. Він спрямований на боротьбу з причиною хвороби, а не на тимчасове усунення симптомів.

Якщо коротко, то суть методу полягає у регулярному введенні в організм мікродоз алергенів, об’єм яких з часом поступово збільшується. Це дозволяє організму пацієнта сформувати адекватну імунну відповідь. АСІТ успішно застосовується при алергії на пилок дерев, злакових трав та бур’янів, шерсть домашніх тварин, кліщів домашнього пилу, зовнішню та внутрішню плісняву.

Міф №3: Алергія буває лише влітку, і лише від пуху тополі та пилку амброзії

Більшість людей помилково вважає тополю головним джерелом алергії у літній сезон. Насправді ж пух тополі не є алергеном. Хоча і може переносити на собі пил алергенних рослин. Найрозповсюдженіший в Україні алерген – амброзія. Цвітіння амброзії припадає на кінець липня – початок жовтня. Від пилку цієї рослини страждає кожен п’ятий українець.

Наступні місця у рейтингу сезонних алергенів посідають злакові трави та грибок альтернарія. Альтернарія – новий алерген для України. Його спори знаходяться у повітрі, ґрунті та воді з травня по жовтень. Вже доведено, що близько 23% українців-алергіків досить чутливі до цього виду грибка.

Виходить, що у будь-яку пору року більшість алергічних реакцій викликають одні й ті ж самі алергени. А зимою реакція на них навіть посилюється, оскільки головними причинами алергії є пил, кліщі домашнього пилу, домашні тварини, лупа домашніх тварин та грибки, що містить домашня цвіль. За даними міжнародних алергологічних організацій, найчастіше алергію викликають саме кліщі домашнього пилу – до 29%! Просто влітку ми менше перебуваємо в будинку, частіше провітрюємо кімнати, отже тільки зрідка контактуємо з цими алергенами.

Тож не варто займатися самолікуванням, страждати та терпіти неприємні симптоми алергії. Кваліфікований лікар-алерголог допоможе вам знайти її причини та подолати цю проблему.  

Прокрутка до верху