Перші кроки у разі ДТП: алгоритм дій в різних ситуаціях

Що робити, якщо потрапив у ДТП

WebFont.load({ google: { families: [“Fira Sans:100,100italic,200,200italic,300,300italic,regular,italic,500,500italic,600,600italic,700,700italic,800,800italic,900,900italic:cyrillic,latin”] }});
!function(o,c){var n=c.documentElement,t=” w-mod-“;n.className+=t+”js”,(“ontouchstart”in o||o.DocumentTouch&&c instanceof DocumentTouch)&&(n.className+=t+”touch”)}(window,document);

(function(w,d,s,l,i){w[l]=w[l]||[];w[l].push({‘gtm.start’:
new Date().getTime(),event:’gtm.js’});var f=d.getElementsByTagName(s)[0],
j=d.createElement(s),dl=l!=’dataLayer’?’&l=’+l:”;j.async=true;j.src=
‘https://www.googletagmanager.com/gtm.js?id=’+i+dl;f.parentNode.insertBefore(j,f);
})(window,document,’script’,’dataLayer’,’GTM-WW7B57′);

window._io_config = window._io_config || {};
window._io_config[“0.2.0”] = window._io_config[“0.2.0”] || [];
window._io_config[“0.2.0”].push({
page_url: “https://epravda.com.ua/projects/strakhovyi-hid/pershi-kroki-805400/”,
page_url_canonical: “/projects/strakhovyi-hid/pershi-kroki-805400/”,
page_title: “Перші кроки у разі ДТП: алгоритм дій в різних ситуаціях”,
page_type: “article”,
page_language: “ua”,
article_publication_date: “Fri, 11 Apr 2025 13:00:00 +0300”
});

Перші кроки у разі ДТП: алгоритм дій в різних ситуаціях

Спецпроєкт “Страховий гід”

За підтримки

11 квітня 2025

Статистика дорожньо-транспортних пригод в Україні, на жаль, залишається невтішною протягом останніх років. Так, за 2024 рік в Україні сталося понад 25,7 тис. ДТП з потерпілими, що на 5–9% більше, ніж у 2023 році. У Міністерстві внутрішніх справ кажуть, що основною причиною ДТП є перевищення швидкості (майже 40% від усіх ДТП з тяжкими наслідками).
Критичні показники за кількістю ДТП продемонстрували регіони із найбільшою щільністю транспортних засобів. Це Дніпропетровська, Львівська та Київська області. А в столиці кількість ДТП з постраждалими й травмованими за минулий рік досягла максимуму з 2019 року.

Критичні показники за кількістю ДТП

fill = white

Дніпропетровська область

fill = white

Львівська область

fill = white

Київська область

За час великої війни для водіїв додалися нові виклики на дорогах: недостатнє або відсутнє освітлення та непрацюючі світлофори.
Найбільша кількість серед усіх аварій – це зіткнення машин, а на другому місці – наїзд на пішоходів. Яким би впевненим не був водій у своїх силах та навичках кермування, він ніколи не зможе зі стовідсотковою точністю передбачити дії інших учасників дорожнього року.
“Економічна правда” розповідає, що робити у разі ДТП та як наявність страхового поліса допоможе зберегти не лише кошти, а й нерви.

 КРОК 01 • КРОК 01 • КРОК 01 • КРОК 01 •

Перші кроки у разі ДТП

Початковий порядок дій

Початковий порядок дій у разі будь-якої ДТП є однаковим – незалежно від того, хто з водіїв є винуватцем. Після виконання цих дій можна переходити до з’ясування обставин ДТП та оформлення необхідних документів.

Головне правило

Головне правило, якого потрібно дотримуватися у разі ДТП, – не панікувати та зберігати спокій, адже зайве хвилювання може лише ускладнити ситуацію та її сприйняття.

01

Найперше потрібно зупинити транспортний засіб та увімкнути аварійну сигналізацію. Далі потрібно переконатися у власній безпеці та безпеці пасажирів та встановити знак аварійної зупинки (який обов’язково має бути в кожному авто).

02

Далі алгоритм дій залежить від того, є травмовані чи немає, розповідають у страховій компанії “Експрес Страхування”. Якщо є потерпілі, насамперед потрібно викликати швидку допомогу, а потім – поліцію.
Якщо ж потерпілих немає, але є значні пошкодження авто, потрібно викликати поліцію. Якщо аварія сталася і без значних пошкоджень, можна оформити європротокол, якщо для цього дотримані всі необхідні умови.

03

Повідомити страхову компанію про ДТП також потрібно якнайшвидше з місця пригоди та отримати від оператора вказівки щодо подальших дій.
Крім цього, не можна пересувати автомобіль до приїзду поліції (якщо це не створює загрози для життя). Також потрібно зафіксувати місце ДТП: зробити фото, відео, записати контактні дані свідків – радять у страховій компанії. Також у пригоді може стати запис з відеореєстратора, якщо такий є.

04

Якщо сталося ДТП за участю лише одного авто, але є пошкоджене майно, наприклад, стовп чи паркан, також обов’язково потрібно викликати поліцію та повідомити страхову.

05

Також в “Експрес Страхуванні” радять не визнавати провину на місці ДТП, доки поліція офіційно не оформить подію, адже потім це може ускладнити виплату страховки.

 КРОК 02 • КРОК 02 • КРОК 02 • КРОК 02 •

Що робити далі?

Є два варіанти розвитку подій: скласти європротокол чи викликати поліцію.

скласти європротокол

викликати поліцію

I

Перший варіант можливий лише за умови відсутності постраждалих, участі у ДТП двох транспортних засобів, наявності в обох водіїв обов’язкового поліса страхування – автоцивілки, відсутності ознак алкогольного чи наркотичного сп’яніння у водіїв, а також, якщо обидва водії дійшли згоди щодо обставин ДТП.

II

Далі почнеться етап взаємодії зі страховою компанією. Однак тут також може бути кілька сценаріїв, залежно від наявності чи відсутності опції прямого врегулювання.

Якщо водій не винен у ДТП і має автоцивілку, видану у 2024 році, для нього алгоритм дій буде таким:

01

звернутися до страхової компанії винуватця

02

подати заяву на відшкодування

03

надати документи власника автомобіля*
*паспорт та ідентифікаційний код, водійське посвідчення, техпаспорт, поліс ОСЦПВ, європротокол або документи, які оформила поліція

04

надати автомобіль на огляд страховій компанії

05

чекати на виплату

“Якщо у нашого клієнта є наша автоцивілка, він не винен у ДТП і має поліс, виданий у 2025-му, то за умови виконання ряду умов для реалізації прямого врегулювання, можна скористатися системою прямого врегулювання. Іншими словами, звернутися за виплатою до свого страховика”, – розповіли в “Експрес Страхуванні”.

Пряме врегулювання збитків можливе, якщо ДТП сталося лише за участі двох наземних ТЗ, внаслідок ДТП немає травмованих чи загиблих, вся інформація в полісах автоцивілки зазначена достовірно, правильно, а потерпіла особа не зверталася до страховика винуватця за відшкодуванням.

“Страхувальник, який є потерпілим в ДТП та звернувся спочатку за отриманням страхового відшкодування до свого страховика, втрачає право звернутися за цим випадком до страховика відповідального”, – пояснили у страховій компанії. Відповідно це правило працює і навпаки. “Якщо наш клієнт є винним в ДТП, то потрібно звернутися до своєї СК з повідомлення про подію”, – наголосили в “Експрес Страхуванні”.

Якщо крім обов’язкового автострахування у водія є КАСКО, він повинен звернутися до своєї страхової, щоб та компенсувала збитки (страхова згодом отримає їх у страхової винуватця).
Щоб гарантовано отримати виплату, варто дотримуватися кількох простих правил: не ремонтувати авто до оцінки збитків страховою, вчасно подати повний пакет документів та сфотографувати документи, які оформить поліція.
Все це сумарно допоможе подолати шлях від настання ДТП до отримання виплат.
Важливо, що страхова компанія буде супроводжувати водія на кожному з цих етапів, контролювати процес ремонту та координувати взаємодію з СТО. Такий комплексний підхід на українському ринку пропонує лише страхова компанія “Експрес Страхування”, надаючи клієнтам впевненість у кожній деталі відновлення їхнього авто.

 КРОК 03 • КРОК 03 • КРОК 03 • КРОК 03 •

Профілактика та запобігання ДТП

Звісно, ніхто не застрахований від того, що може статися на дорозі. Однак кожен з водіїв може дотримуватися кількох простих профілактичних заходів, аби зменшити ризик потрапляння в ДТП.

01

Найважливіше – це дотримуватися правил дорожнього руху. Причому важливо, щоб цього дотримувались як водії, так і пішоходи. 

02

Друге важливе правило – контролювати швидкість руху свого транспорту, адже перевищення дозволеної швидкості значно підвищує ризик аварії. Хоч поліція і встановлює комплекси автоматичної фіксації правопорушень ПДР, однак контроль – це лише один із засобів організації безпеки дорожнього руху. Необхідно запровадити низку законодавчих змін.
За словами першого заступника начальника Департаменту патрульної поліції Олексія Білошицького, поліція у співпраці з народними депутатами розробили проєкт закону про визначення відповідальності за систематичність порушень, зокрема за третє правопорушення.

03

Ще одне правило, якого зобов’язаний дотримуватися кожен водій, – це тверезе водіння, адже керування транспортним засобом у стані алкогольного або наркотичного сп’яніння є однією з головних причин смертельних ДТП.

04

Не менш важливим є регулярний технічний огляд авто та справний технічний стан. Перевірка гальм, фар, шин та інших важливих елементів допомагає уникнути небезпечних ситуацій.

05

І звісно ж, не варто забувати про увагу на дорозі, адже навіть незначне секундне відволікання на телефон чи на щось інше може призвести до серйозних наслідків.

Читайте попередні матеріали спецпроєкту “Страховий гід” про п’ять несподіваних ситуацій, від яких може врятувати автостраховка, а також проходьте тест, щоб дізнатися, який автостраховий поліс підійде саме вам.

© 2005-2025, Економічна правда. Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань – гіперпосилання) на “Економічну правду”.”Всі матеріали, які розміщені на цьому сайті із посиланням на агентство “Інтерфакс-Україна”, не підлягають подальшому відтворенню та/чи розповсюдженню в будь-якій формі, інакше як з письмового дозволу агентства “Інтерфакс-Україна”. Назва агентства “Інтерфакс-Україна” при цьому має бути оформлена як гіперпосилання.Матеріали з плашкою PROMOTED та НОВИНИ КОМПАНІЙ є рекламними та публікуються на правах реклами. Редакція може не поділяти погляди, які в них промотуються.Матеріали з плашкою СПЕЦПРОЄКТ та ЗА ПІДТРИМКИ також є рекламними, проте редакція бере участь у підготовці цього контенту і поділяє думки, висловлені у цих матеріалах.Редакція не несе відповідальності за факти та оціночні судження, оприлюднені у рекламних матеріалах. Згідно з українським законодавством відповідальність за зміст реклами несе рекламодавець.

new CircleType(document.getElementById(‘brandingText’));

new CircleType(document.getElementById(‘brandingText2’));

new CircleType(document.getElementById(‘brandingText3’));

Прокрутка до верху