Чому Revolut (поки) не став революцією в Україні

11 лютого 2025 року майже кожне медіа в Україні повідомило, що Revolut офіційно вийшов на український ринок. Будь-який лонч великих брендів в Україні в останні роки – це завжди позитивний сигнал, як для людей тут, так і для потенційних інвесторів, що мали сумніви, чи працювати в нашій державі.

Але зараз лише початок літа, однак вітчизняний фінансовий ландшафт так і не змінився: основні мейнджори ринку працюють без змін, структура грошових переказів не має тектонічних зсувів. Мене звуть Артем Ляшанов, і сьогодні я хотів би розповісти про те, чому навіть найбільший запуск може не стати революцією.

#1 – Запуск для основної ЦА стався у 2022-му

Насправді Revolut для українців почав працювати ще у середні березня 2022 року. Компанія відкрила реєстрацію для українських користувачів, що стали вимушеними переселенцями у ЄС через війну та спростила доступ до мультивалютних рахунків.

Однак на практиці старт виявився обмеженим. Українці не отримали доступу до фізичних карток, частина фіч – інвестування, крипта, страхові продукти – була заблокована. Але найголовніша причина – українці не могли робити прямі перекази в Україну.

Реклама:

Справа у тому, що Revolut працював на базі європейських ліцензій (литовського Revolut Bank UAB у ЄС та Electronic Money Institution у Сполученому Королівстві), не маючи юридичної присутності в Україні. Фактично, це був демо-доступ до частини функціоналу.

Ситуацію “докрутили” через рік: навесні 2023-го з Revolut-балансу запрацювали SWIFT-перекази. У такому вигляді він пропрацював до кінця грудня 2024 року – коли у застосунок додали українську локалізацію а вже 6 січня відкрили бета-тестування для українців. яке завершилося повноцінним запуском 11 лютого.

Ситуація трошки відрізняється від звичайного анонсу, правда?

Реклама:

#2 – Revolut чекали — бо вже звикли до якісного сервісу

На момент запуску закритої “бети” українці відкрили 700 000 рахунків по всьому світу, а активна аудиторія серед тимчасово переміщених українців у ЄС та Британії перевищувала 100 000 юзерів.

Січневий бета-тест проходив етапами, аби контролювати наплив нових клієнтів – та й сам Revolut підтвердив, що це найбільший список очікування, який вони мали за всю історію запусків на нових ринках. Тому так, сказати, що цей запуск був важливим – значить бути дуже скромним в оцінках.

Однак треба розуміти один ключовий момент: це не через любов до бренду чи українське походження з одного з засновників. Revolut для українців – це доступ до європейської фінансової інфраструктури. Не через касу банку. Не через складні оформлення рахунку в консервативних європейських банках. А у смартфоні, через який ви напевно це читаєте.

В умовах вимушеної міграції мільйони українців опинилися в країнах ЄС і шукали прості, зрозумілі інструменти для управління коштами: мультивалютні рахунки, SEPA/IBAN-платежі, конвертацію без диких комісій – словом, шукали рівень сервісу, до якого звикли у своїй країні.

Ми звикли до того, що фінансовий хаб у смартфоні, якими є більшість великих українських необанків – без фізичних відділень, з прозорими умовами та якісним UI – завжди вирішує наші питання.

До того ж, основна аудиторія застосунку – IT-працівники, фрілансери та підприємці – зазвичай мали до цього PayPal, Wise чи Payoneer, а тому сприймали Revolut не як подарунок, а як боротьбу за них як клієнта фінпослуг.

#3 – Недооцінка вимог НБУ

Вже у кінці лютого НБУ випустив заяву, в якій чітко звучить одна думка – без ліцензії робота в Україні неможлива.

Фраз про “фактично незаконну діяльність” у тексті регулятора немає – це вже дописано з боку медіа. Із нього випливає, що компанія не порушує закон, однак і не може розгортати повноцінну банківську або платіжну інфраструктуру без дотримання норм Законів України “Про банки й банківську діяльність” та “Про платіжні послуги”.

Простіше кажучи: регулятор не блокує роботу сервісу – але й не адаптує законодавство “під Revolut”. Умови гри – спільні для всіх.

І тут виникає простір для етичних дискусій серед користувачів. Свого часу Revolut у 2022-му робив виняток для українців, дозволивши відкривати рахунки без документів на перебування у ЄС, а лише за українськими паспортами. Тоді нам пішли назустріч, в той час як питання про українську ліцензію для сервісу і досі на етапі діалогу.

Результат – на початку квітня реєстрація нових рахунків закрита, існуючі обслуговуються у звичному режимі до появи ліцензії.

#4 – Втрата унікальної ринкової пропозиції

З практичної точки зору, Revolut залишається мегакрутим глобальним сервісом – але вже не має унікальної пропозиції по міжнародним грошовим переказам.

Українські банки навчилися працювати з IBAN, активно підтримують SEPA (у тому числі Instant), працюють над можливістю обслуговування за кордоном. Про якість, зручність чи безшовність послуг ми не говоримо – у плані комфорту Revolut не має конкуренції. Але вже і не має монополії.

Платіжні інструменти, які українці використовують щодня, мають глобальні опції:

Основні українські необанки — підтримують перекази на SWIFT та SEPA, є можливість створення валютних карток без розширеного функціоналу;

Wise, Payoneer — дають можливість отримувати кошти з-за кордону в євро, доларах, фунтах (так, з нюансами, але функція є);

IBAN-рахунки від українських банків (є у всіх).

Apple Pay / Google Pay — давно стали стандартом і за кордоном, і в Україні.

Чи заміняє це Revolut повністю? Звісно ні, бо це глобальний фінтех-продукт, замінити який не здатен жоден з українських локальних аналогів. Але чи стане він геймченджером? Міг би – але не в нинішніх обставинах.

Обмежений запуск, відсутність регуляторної підтримки й зростаюча конкуренція з боку локальних рішень зробили своє. Український фінтех-ринок не чекав на порятунок — він сам адаптувався до нової реальності. І це, без перебільшення, теж революція — тільки вже власного виробництва.

Прокрутка до верху